top of page

Olağan Mucizeler İçin Gelen Okur Yorumları


EKŞİ SÖZLÜK / ICEFLOW

aşkın güngör’ün bir kitabı. ilk baskısını 2008’de crea yayınları’ndan yapmış. bendeki astrea yayınları’ndan çıkan 2009 baskısı.. geçtiğimiz günlerde okuduktan sonra okumak için biraz geç kaldığımı düşündürttü bana. fantastik olarak tanımlanan bir romandan duygusal öğeler beklemeyenler için şaşırtıcı.. bir parça romantizm, bir parça spiritüalizm, bir parça hüzün ama hepsinden öte “saf haliyle sevgi” odaklı bir roman olmuş olağan mucizeler. — sürprizbozan — hemen her kadim kültürde bir şekilde yer bulmuş “hayat ağacı” kavramını, yazarın ele alış ve konuya yediriş biçimi ise romanda altına imzamı attığım yer oldu. hayat yolunun şekillenişi tartışmalarında “kader mi kişisel seçimlerimiz mi” gibi birbirine zıt ve birbirini çürüten iki kavramın bu akıllıca izahatininin -doğru bulup bulmamak bir yana- romanda kullanılış biçimini ben sevdim.* — sürprizbozan —IDEFIX.COM YORUMLARI

“Bugüne dek kader olgusunu açıklamaya çalışan çok kitap yazıldı ama Olağan Mucizeler bir yapboz gibi bozup yeniden kurguladığı kendine has zekice uslubuyla neredeyse tüm bu kitapların yapabildiğinden daha iyisini yapıyor… Soluk kesici, çarpıcı, sarsıcı son bölümler kitabı Türk edebiyatının klasikleri arasına sokacak düzeyde desem yeridir. Yazarın şiir gibi akan bir dili var ve inanılmaz akıcı… Son yıllarda okuduğum türk diline en hakim yazar olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Herkese tavsiye ettiğim bir romandır…”

—Selin77, 11 Ekim 2010


KİTAPYURDU.COM YORUMLARI

“Valla Aşkın Güngör çok iyi bir yazar. Hiç sıkılmadan, bir saatten biraz fazla bir zamanda bitirdim… Çok akıcı… Güzel hikâye.”

—Ali İhsan Calip, 8 Haziran 2009 “Yalnızlığı, aşkın, sevginin ağrısını, sevgiyi, şefkati böylesine anlatan bir kitap için ne denir bilemiyorum. Aşkın Güngör olmadık yerlerde duygusal ve derin cümleler kurma becerisiyle harikalar yaratmış. Ayrıca diğer kitabı Gohor’dan da bahsetmiş olması kitaba incelik katmış. Bence okunması gereken bir kitap.”

—Semmaa, 10 Mart 2011


OLAĞAN MUCİZELER VAR MIDIR HAYATTA? / KÜBRA ULUTAŞ / 15 TEMMUZ 2011

“Nasıl da geçti kocaman yaz, leyla dalgalarla” diye mırıldanırken kitaplığımızdaki kitaplara şöyle bir göz gezdirdim... Aşkın Güngör’ün Olağan Mucizeler’i takıldı gözüme... Hayal Kahvem’in kitaplığımıza kazandırdığı “Olağan Mucizeler” daha kapağına dokunmadan cezbetti beni... Hayatın nasıl da olağan mucizelerle dolu olduğunu anlatıyor yazar... Hüzün yumağı, en yağmurlu düşlerinde bile yıldızların parladığı “Satılmış” karakteri var romanda... Yazar “Satılmış”ın hayata, düşlere, öyküye nasıl dönüştüğünü tasvir ediyor bizlere... Bir çocuğun anılarla palazlanan düşlere nasıl dönüşebileceğini olağan mucizeleriyle betimliyor... Düşünüyorum sonra, hayatın kendisi gerçekten olağan mucizelerle örülü değil midir sahi? Hayatın olağan mucizeleri acaba kuraklıkla mücadele eden Somali için de küçük sürprizler yapabilir miydi diye düşünmeden edemiyorum sonra... Son günlerde izlediğim haberler gerçekten dehşet verici boyutta , Afrika'nın doğu kıyılarında yaklaşık 10 milyon kişi, ciddi bir kuraklık krizi ile karşı karşıya ve yardıma muhtaç durumda... Somali'nin Kenya ve Etiyopya sınırını kasıp kavuran kuraklığın, şu anda “dünyadaki en büyük insani felaket” olduğunu söyleniyor, öyle ki Somalililer arasında, kamplara ulaşmak için 35 gün yürüyen, ancak üç çocuğu yolculuğa dayanamayıp ölen bir kadın dahi varmış... Somali’de 3 yıldır yağmur yüzü görmeyen halk, hayvanların telef olması yüzünden açlık ve susuzlukla baş başa... Hayatın olağan mucizelerine şu an çok ihtiyaçları var biliyor musun... En yağmurlu düşlerimi kurdum onlar için bu gece, en yağmurlu düşlerimde bile parlayan yıldızlar ışık saçtı Somalili çocuklara, en yağmurlu düşlerim olağan bir mucize yarattı onlara... Sen de en yağmurlu düşlerini kur bu gece onlar için; nasılsa hayat olağan mucizelerle dolu... Kübra Ulutaş, Blog, 15 Temmuz 2011 (KAYNAK BAĞLANTI)7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page