top of page
aski-muamma.jpeg

AŞK-I MUAMMA

Aşk-ı Muamma, 2005 Eylül’ünde Aykolik adıyla basılan romanın gözden geçirilip düzenlenmiş yeniden basımı. Bir aşk ve hüzün kitabı olduğunu söylemek mümkün. Üç arkadaşın birbirinin yaşamına etkisi, yaşadıkları aşklar karşısındaki tavırları başkarakter Revnak’ın bakış açısından anlatılıyor. 

 

Kitap sevgiliye yazılan aşk mektuplarından, şiirlerden ve anı parçalarından oluşuyor. Revnak, sevgilisi Ceren’ i beklediği Sirkeci rıhtımından evinin bulunduğu Eyüp’ e doğru eli ve kalbi boş olarak dönerken geçmişi, kendisinin ve arkadaşlarının hüzünle dolu aşk maceralarını hatırlıyor. Böylece ortaya şiirlerin, şarkıların ve İstanbul’un el ele tutuştuğu bir roman çıkıyor.

Kitap Adı: Aşk-ı Muamma | Aya Kitap | 2016 | 152 Sayfa | Roman

Editör: Aşkın Güngör | Kapak: Aşkın Güngör

vatan-kitap.png

“Yazının var olduğu dünyada her şeyin mümkün olacağı”na inanan bir yazar Aşkın Güngör. Aşkı, “Hayatı acınası bir öyküye dönüştüren, mutluluktan çok kederle dolu, içinden çıkılamayan zifir bir zindandan başka bir şey değil” diye tanımlayan bir kalem. İlişkilerin sarpa sardığı, herkesin yaşadıklarını sorguladığı bir düzende, aşkı sorguluyor Aşk-ı Muamma’da.

Aşk konusunda kaleme alınmış sayısız kitaba, şiire rağmen, biz okurlar bu konuda yazılanları okumaktan hiçbir zaman bıkmayacağız, diye düşündüm kitabı okurken. Çünkü bu kitapta olduğu gibi aşktan söz eden, ekseni aşk olan her kitapta aşkın, yazar tarafından başka türlü tanımlandığını, kahramanların da başka türlü yaşatıldığını görüyoruz.


Tülay Gürler Kurtuluş, 25 Eylül 2016, Gazete Vatan

bottom of page