top of page
Aya Zıplayan Kedi, Aşkın Güngör, çocuk kitabı

AYA ZIPLAYAN KEDİ

Çocuklara anlatılması güç konulardan ölüm ve hissettirdikleri üzerine ilham verici bir öykü. 

Üç kardeş eski bir kömürlükte dünyaya açtı gözlerini. Sıradan ama sıkıcı olmayan günlerden  birinde küçük  kardeşleri Çeyrek ortadan kayboldu. Bir süre sonra da anneleri sırra kadem bastı. Tam olarak nereye gittiklerini bilmeseler de iki kardeş onları bulmaya karar verdi. Araştırmaları sonucunda anneleriyle kardeşlerinin cennete gittiğini  öğrendiler. Bu komik, parlak ve yuvarlak cenneti bulmak için hiç bilmedikleri yerlerde türlü maceralara atıldılar.

Kitap Adı: Aya Zıplayan Kedi | Ornito Yayıncılık | 2020 | 112 Sayfa | Çocuk Romanı

Editör: Sümeyye Toprak | Kapak: Gürkan Irmak | Resimleyen: Sultan Hasret

genel.png

Anlatımı oldukça güzel ve eğlenceli. Bir kedinin dilinden anlatılırken aslında çocuklara bazı değerlerin uzaklarda aranmayacağı, bazen yanı başında olduğu gerçeği eğlenceli ifadelerle aşılanmak istenmiş, başarılı da olunmuş…

Çocukları eğlendirirken eğiten güzel bir hikâye. Yazarın eğlenceli sözleriyle keyifli zamanlar da geçirip kediciklerin maceralarını heyecanla okuyacaklar...

Sezen Yıldız, 3 Ocak 2020, @Pissicik Instagram Profili

genel.png

Maceralı bir kitap ve eğlenceli. Yazarın kalemi hem eğlenceli hem de  keyifli. Sıcacık bir arayış hikâyesi. Yazarın birkaç kez belirttiği, benim de katıldığım gibi, kitaplar da biraz hayal ve hayatlar içeriyor. Bu kitap da cennet ve cehennem kavramlarını anlatmak için doğru bir kitap diyebilirim. Kitabın sağ alt köşesinde "çevir seyret" bölümü var, çok güzel, çocuklar için düşünülmüş. Kömürlükte dünyaya gözlerini açmış minik yavru kediler, Çeyrek, Çilli, Patiş ve anneleri alaca kediyle kocaman bir aileler. Günler sonra Çeyrek ortadan kaybolur, arkasından da anneleri... Patiş ile Çilli onları aramaya çıkarlar. Herkes bunun imkânsız bir görev olduğunu söylese de onlar kararlarından vazgeçmez. İki yavru kedinin arayışını okumalısınız.

Okuyan Anne, 20 Mayıs 2020, @kitap_sevgisi0226 Instagram Profili

genel.png

Ay'a Zıplayan Kedi, çokça cennet kavramı, azıcık cehennem, biraz insan özeleştirisi, küçük küçük umut, bolca merak ve elbette hüzün içeriyor. Bu sebeplerden acayip eğlenceli bir çocuk kitabı olduğunu söyleyemem, zira yazarın birkaç kez belirttiği benim de katıldığım gibi, kitaplar biraz hayaller biraz hayat içerir. Dolayısıyla kitap çocuklara cennet ve cehennem kavramını anlatmak için doğru yöntemlerden biri olabilir. Artık bir noktada gözümden yaşlar süzüldü, üzüldüm. Hayat dediğimiz şey, çoğu zaman zorluklar maratonu fakat biz insanlar, zoru unutup pozitif durumlara odaklanmayı başarabiliyoruz, aksi taktirde zaten hiçbirimiz yaşamaya devam edemezdik. Bir yerlerde, şu an kim olduğunu hatırlayamadığım biri aynı konudan bahsederken, "İnsanın en büyük kabiliyeti unutma yeteneğidir," demişti, katılıyorum. Kitabın alt köşesinde kitabın hikâyesini anlatan bir çevir seyret bölümü var, güzel düşünülmüş bir detay, beğendim. Kitabı okurken çocuklarla bolca sohbet ettik, zaman zaman beni şaşırtan düşüncelerini dinledim, sorularına cevaplar vermeye çalışarak meraklarını gidermelerine yardımcı oldum. Verimli bir okumaydı, öneririm.

İnci Pars, 16 Ocak 2020, @inciprsrbook Instagram Profili

genel.png

Aşkın Güngör bizim evde herkes tarafından çok sevilir. Bol Bel serisi sayesinde kendisi ile tanışıp tüm kitaplarını okuduk. Yeni kitabı görünce hiç düşünmeden aldık. Gerçekten Ay’a çıkmayı planlayan kediler bekliyormuş Emir. Ölümle karşılaşınca bıraktırdı. Şimdi okumayalım dedi. Zamanlama hatası olduğunu düşünerek raflarda biraz arkaya kaldırıyoruz. Sevimli dostumuz annesi tarafından terkedilince annesinin nereye gitmiş olabileceğini araştırmaya başlar. Cennet diye bir yerin varlığından haberdar olur. Sahi cennet nedir, nerededir, içinde neler vardır, nasıl gidilir? Doğru zamanda okunduğunda çocuklara gerçeklerle ilgili naif bilgiler veren bir kitap.

Evlat, 15 Nisan 2020, @_evlat_ Instagram Profili

bottom of page