top of page
Cumhuriyet Kitap Söyleşisi / 24 Haziran 2010
  • En son okuduğunuz çocuk kitabı hangisi? O kitapla ilgili birkaç cümle kurmanızı istesem…

 

En son okuduğum çocuk kitabı, Mavisel Yener’in Dolunay Dedektifleri serisinin Korkunç Satranç adını taşıyan 4. kitabı. Birce, Ece, Bilgecan ve Ada adındaki kahramanlar, diğer üç kitapta olduğu gibi, yine nefes kesici olayların içine dalıyor. Mavisel Yener’in Türk çocuk ve gençlik edebiyatı için bir şans olduğuna inanıyorum. Yaratıcı fikirleri, duru ve akıcı dille aktardığı cümleleri, hepsinden öte, yazarlar için hayati önem taşıdığına inandığım mizahi bakış açısı hemen her kitabında ışıl ışıl parlıyor. Durum Korkunç Satranç’ta da değişmiyor. Son derece keyifli, gizemli, aydınlatıcı bir kitap bu ve çok keyifli bir okuma serüveni vadediyor.

 

  • Üstünde çalıştığınız bir yapıt var mı? Biraz ipucu alabilir miyim? Ne zaman okurlarıyla buluşacak?

 

Yazma disiplinim biraz garip. Bir kitaba başlayıp bitirmek yerine pek çok kitaba aynı anda devam ediyorum. Bu nedenle bir değil birkaç kitabın üzerinde çalışıyorum genellikle. Şu günlerde yoğun şekilde üzerinde çalıştığım, bir seri olmasını planladığım Gizemli Şeyler Dedektifi Bol Bel’in İnanılmaz Maceraları. İlk kitap olan Sözcük Korsanı’nın yazımını tamamladım. Şimdi ikinci kitabı yazıyorum. Bir yandan da Gohor Cin Saldırısı ile Düşler Diyarı’nın daha kapsamlı yazımı olan Düşler Diyarı Yıllıkları’nın yazımına devam ediyorum.

 

  • Çocuklar yaz tatilinde ne okusun?

 

Çocuklar yaz tatilinde “kendi seçeceği” kitapları okusun. Ben, o seçimde Mavisel Yener, Aytül Akal, Nur İçözü, Melek Güngör, Çiğdem Gündeş kitaplarının yer almasını da öneririm tabii. Ayrıca, okumadılarsa, Michael Ende’nin Bitmeyecek Öykü’sünü; yine Michael Ende’nin Momo’sunu; Jose Mauro de Vasconcelos’un Şeker Portakalı’nı; Jostein Gaardner’inSofi’nin Dünyası’nı okumalarını da tavsiye ederim.

 

Çiğdem Gündeş, 24 Haziran 2010

bottom of page