top of page
FABİSAD Söyleşisi / Hürriyet Gazetesi / 17 Mart 2012

YERÜSTÜNÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI GELDİ

Haber: Çağlayan Çevik

Aslında onlarca yıl öncesinden beri aramızdalar. Uzun süre görmezden gelindiler, sonra unutuldular, üvey evlat muamelesi gördüler, ciddiye alınmadılar… Ama hep var oldular. Yıllar önce kendi kendilerine düşündüklerini birbirlerine aktarıp, kafa kafaya verdiler. Hikâyesi eskiye dayanan Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) birkaç hafta önce hayata geçti! Yiğit Değer Bengi’nin başkanlığında FABİSAD çatısı altında toplanan derneğin kurucu üyelerinden yazar Altay Öktem ve Aşkın Güngör’ü sözcü tayin edip, FABİSAD’ı sorduk. Derneğin hikâyesini, neler yapacağını  anlattılar…

 

BEKLEMEK ZORUNDA KALDIK

 

FABİSAD aslında çok yeni, resmi prosedürler biteli yaklaşık bir ay oluyor. Ama kurulma hikâyesi çok daha eskiye dayanıyor. Altı yıl önce akla gelen ve böyle bir dernek kuralım diye üzerinde konuştuğumuz bir projeydi. Yiğit Değer Bengi, Barış Müstecaplıoğlu ve ben bir araya geldiğimizde bunu konuşuyorduk. Türkiye’de fantazya, bilim kurgu ve korku gibi alt türlerle ilgilenen sanatın her alanındaki kişiyi bir araya getiren bir oluşumun ihtiyacını daha o zamanlardan dillendiriyorduk. Konunun üzerine ilk düşündüğümüzde bir hayal gibiydi bu. Fakat birtakım koşulların gelişmesi için bekledik. 6-7 ay önce ciddi biçimde ele aldık ve Aşkın Güngör, Barış Müstecaplıoğlu, Yiğit Değer Bengi, Ege Görgün, Doğu Yücel, Kayra Keri Küpçü ve ben oturup konuştuk, projeye hız verdik. Daha sonra tek tek insanlara ulaştık, hattâ Kayıp Rıhtım (kayiprihtim.org) sitesi ve FRP Net gibi, fantazya ve bilimkurgu meraklılarının bolca olduğu ve bir arada bulundukları internet alanlarının kurucuları ve üyeleriyle de bir araya geldik ve gerekli evrak prosedürünü bitirdikten sonra kuruluşu başardık.

 

YURTDIŞI BAĞLANTISI İÇİN BİZE GELİN

 

fabisad_hurriyet_keyifBir diğer amacımız yurtdışı bağlantılarını sağlamak olacak. Bu zamana kadar, fantazya türünde eser veren veya bu türle ilgilenenler için yurtdışı bağlantılarını sağlamak, mecburen bireysel çabayla oluyordu. Ama biz, resmi ve kurumsal olarak bu bağlantı aşamasında fantazya sanatçılarına yardımcı olmak için de varız. Derneğin uluslararası faaliyetlerinden birisi bu bağlantıları kurmak. HUGO ödülleri var örneğin. Türkiye’den bir çizer, yazar veya başka birisi buraya katılmak istediği zaman gerekli teması kurumsal açıdan sağlayacak bir mecra olacak FABİSAD. Bunun haricinde birtakım festivaller veya farklı çalışmalar, yazar söyleşileri, oturumlar düzenlemek için yurtdışındaki derneklerle temasa geçip gerçekleştireceğiz. Söz konusu temaslara şimdiden geçildi bile…

 

ARTIK FANTAZYA VE BİLİMKURGU ARŞİVİMİZ OLACAK

 

FABİSAD olarak arşive çok önem veriyoruz. Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse… Türk edebiyatında Kerime Nadir’i sadece ‘aşk romanları’ üzerinden anarız. Oysa Onun ‘Dehşet Gecesi’ isimli eseri bir vampir hikâyesidir. Romans yazarı olmadan önce kaleme almış. Ama romanslarından önce yayımlayabilseydi ve Türk okurundan hak ettiği talebi görmüş olsaydı, Kerime Nadir belki de hiçbir zaman aşk eserleri yazmayacaktı. Kerime Nadir, Dehşet Gecesi’ni yazmış ama, yayımlanma şansını bile çok zor bulabilmiş. Sözünü ettiğimiz dönemde bu eserlerin yayınlanabilmesi çok zordu. Haliyle türün gelişmemesi doğal. Ama bizler söz konusu eserlerin yayımlanabilmesi için de çabalayacağız. Bu arşiv çalışmalarımızın en önemli tarafı şu olacak; ulaşılamayan, bilinmeyen eserleri ortaya çıkaracağız. Birkaç arkadaşımız çok ciddi boyutta koleksiyona sahip. Türkiye’de bugüne kadar bu türde yayımlanmış bütün film ve kitapların, yayınların birer örneğine sahipler. Bu listeye sitede de yer vereceğiz. Önceliği tabii ki yerli ürünlere vereceğiz. Sonrasında yabancılara da sıra gelecek.

 

KİMLER VAR?

 

FABİSAD’ın ilk yönetim kurulu üyeleri; Altay Öktem, Barış Müstecaplıoğlu, Doğu Yücel, Erbuğ Kaya, Hamit Çağlar, Özdağ Kayra Küpçü ve Yiğit Değer Bengi’den oluşuyor. Giovanni Scognamillo, Sevin Okyay, Kenan Yarar, Hasan Çolakoğlu, Sadık Yemni gibi alanında usta isimler de onur üyeleri arasında. Ayrıca yakın zamanda yitirdiğimiz çizer Metin Demirhan ve yayıncı Emre Yerlikhan, Türkiye’deki fantazya kültürüne yaptıkları katkılardan dolayı onur üyesi olarak yer alıyorlar.

 

EKSİĞİ TAMAMLADIK

 

Ülkemizde bugüne kadar fantastik, bilimkurgu ve korku türleriyle ilgili emek harcayanların bir araya gelmesi çok sınırlı bir seviyede gerçekleşmiş ya da hiç gerçekleşmemişti. Yazar, çizer, çevirmen, editör, sinemacı, senarist ve oyun yapımcısı olarak farklı dallarda üretim yapan ama beğenileri, amaçları, en önemlisi de hayalleri benzer bir çizgide olan bu insanları buluşturacak bir oluşumun eksikliği hep hissedildi. İşte, FABİSAD bu amaçla kuruldu. Dernek, fantastik, bilimkurgu ve korku dallarında eser verenleri ve bu eserlerin üretiminde faal olarak çalışanları bir araya getirmeyi; bu türlere ait yapıtların tanıtımına destek olmayı, fantazya ve bilimkurgu kültürünü yaygınlaştırarak ülkemizde hayal gücü ve yaratıcılığın gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bunca zaman o kadar uzun süre yeraltında bırakıldık ve biz de orada kaldık ki, artık  yerüstünü zorlayıp o sınırları ve yeryüzünü değiştirmeyi planlıyoruz.

 

İLK İCRAATIMIZ: ÖYKÜ DALINDA ÖDÜL

 

FABİSAD olarak ‘Giovanni Ödülleri’ vereceğiz. Derneğimizin onur üyelerinden zaten Giovanni Scognamillo. Bu yıl birincisini öykü dalında vereceğiz sonra roman ve başka türler için de verilecek, dönüşümlü olarak değişerek gerçekleştireceğiz bu ödülleri. Bunun haricinde birkaç ayrı festival planlıyoruz. Derneğin çatısı altında toplanan genç gönüllülerle üniversitelerin fantazya kulüpleriyle ve ilk başta da ismini saydığımız internet siteleri ile birlikte okullarda ve farklı şehirlerde festivaller, okuma günleri, atölye çalışmaları ve daha birçok etkinlik düzenleyeceğiz. Sinemacı üyelerimizle birlikte, bilhassa yönetmenlerle, birtakım aktiviteler gerçekleştireceğiz. Bunun içinde film projeleri de var. Dergi projelerimiz, yıllık projelerimiz olacak.

 

Hürriyet Keyif, 17 Mart 2012 Cumartesi

bottom of page