top of page
KRK-1-KAPAK.jpg

KAYIP RUHLAR KULÜBÜ
RUHLAR KAYBOLUYOR

Yedi kişi… Yedi kader… Yedi kayıp ruh… Yaşamın bir yerlerinde kesişecek yedi karanlık öykü…

 

Uzun soluklu, tam yedi kitaplık Kayıp Ruhlar Kulübü dizisinin başlangıcını oluşturan Ruhlar Kayboluyor bu yedi kişiye odaklanıyor.

 

Pek de bildik kahraman çizgisinde olmayan kişiler bunlar. Zaafları, hayata veya kendilerine duydukları öfkenin neden olduğu olumsuz tavırları, kimisi pek de masum olmayan beklentileriyle kusurlu varlıklar hepsi. Ve bir ayağı bildik evrene, diğeri kâbuslar diyarına basan serüvenlerinde bir çeşit sacayağı görevi görüyor, evrenin dağılmasını önlüyorlar. Bunu bilinçli tercihle, kahramanca güdülerle yaptıklarını söylemek mümkün değil. Ana gayeleri kendilerini kurtarmak. Ama —kaderin tuhaf bir oyunu olsa gerek— kendilerini sadece bu boyutu değil, tüm varoluş boyutlarını etkileyecek bir komplonun içinde buluyorlar. Kısacası, bir ara boyuta sürükleniyorlar.

 

Bildik dünyanın üstüne saydam kılıf gibi geçirilen bir boyut bu. Sokaklarda ateş gözlü dev kurbağalar, umut, mutluluk, huzur gibi olumlu duyguları emen sülükler, et yiyen bitkiler, devasa yarasalar, köpekle fare karışımı korkunç yaratıklar, iğrenç böcekler ve daha bir yığın vahşi yaratık fink atıyor. Normal insanlar tarafından görülemeyen bu yaratıklar kayıp ruhlar tarafından görülebiliyor. Dahası, yaratıklar için de diğer insanlara oranla daha fark edilir hale geliyor bu yedi anti-kahraman.

Kitap Adı: Ruhlar Kayboluyor | Bu Yayınevi | 2011 | 304 Sayfa | Gençlik Romanı

Editör: Aşkın Güngör | Resimleyen: Volkan Akmeşe

vatan-kitap.png

Yedi sene önce yazımına başlanan ve ancak günümüzde tamamlanarak yayın aşamasına gelen binlerce sayfalık Kayıp Ruhlar Kulübü dizisinde fantastik unsurların yanı sıra korku öğeleri de bolca yer alıyor. Okura da ilk kitap olan Ruhlar Kayboluyor’la bu tuhaf evreni ziyaret etmek kalıyor.

Vatan Kitap, Kasım 2011

kayip-rihtim.png

Kitapta pek çok ufak ama hoş ayrıntı da mevcut. Örneğin Nüg karakteri Aşkın Güngör’ün bir başka kitabı olan Düşler Diyarı’nın sakinlerinden. Nüg ile ilgili bölümü okurken önceki kitaba yapılan birkaç gönderme çarpıyor gözümüze. Nüg’e ait bir diğer ayrıntı da isminde saklı. Nüg ve kardeşi Rög’ün isimlerini yan yana koyup tersten okuduğumuzda ‘Güngör’ kelimesini yani yazarın soyadını elde ediyoruz. Bir başka minik ayrıntı da diğer kahramanların isimlerinde gizli. Eğer kitabın başındaki ‘Teşekkürler’ yazısına şöyle bir göz atarsanız Levent Akarsu ve Hakan Can isimlerinin aslında yazarımızın gerçek dostlarına ait olduğunu fark edeceksiniz. Hatta kitabın ilerleyen bölümlerinde Yiğit Değer Bengi bile çıkıveriyor sayfaların arasından karşımıza.

M. İhsan Tatari, Ocak 2012, Kayıp Rıhtım

cumhuriyet-kitap.png

Aynanın gerisindeki sırda gizlenen insanlığın yaralarını görmek ve soluk soluğa, fantastik bir serüven yaşamak istiyorsanız, bu kitap tam da size göre; hem de Düşler Diyarı ve Gohor’dan tanıdığınız Aşkın Güngör’ün fantastik kaleminden… Bakmayın üstünde gençlik romanı yazdığına; yetişkinlerin de bu kitaptan farklı bir tat alıp kendilerini sorgulayacaklarından kuşkum yok.

Ayşe Yamaç, 8 Mart 2012, Cumhuriyet Kitap

bottom of page