top of page
Yazma Üzerine / Cumhuriyet Kitap / 2 Kasım 2012
  • Hangi türlerde kaç kitabınız var? (Sayı ile)

 

1 Masal, 1 Şiir, 6 Fantastik, 3 Bilim Kurgu, 2 Gerçek Yaşam olmak üzere 13 kitabım var. Bunların 6 tanesi yetişkin edebiyatına, 3’ü çocuk edebiyatına, 4’ü de gençlik edebiyatına ait. Kitapların biri şiir, biri masal, biri öykü kitabı, diğerleri roman.

 

  • Sizce çocuklar okudukları bir kitabı neden sever?

 

Çocuklar okudukları kitaplarda samimiyet arar diye düşünüyorum. Onları anlatan kitapların yetişkinlerin amacına hizmet eden, açık veya gizli emirlerle dolu didaktik metinler olmasını değil; hayal güçlerini zenginleştiren, serüven duygusunu tatmin edecek anlatılar olmasını beklerler.

 

  • Bir okurunuzla aranızda geçen, sizin için hoş bir anı…

 

Gohor’u okuyan 12 yaşlarındaki bir kız okurum kendini Maline karakteriyle özdeşleştirmiş, ailesinin baskılarına karşı koyma gücünü ondan ilham alarak gerçekleştirdiğini anlatmıştı bana bir imza günü sırasında.

 

Yazdıklarımın insanların geleceğini biçimleme kudretinde olabileceğini o zaman iliklerime dek hissetmiştim. Bu his nedeniyle bu anı benim için hep özel olarak kalmıştır.

 

  • Son okuduğunuz çocuk kitabı…

 

Sürdürdüğüm bir inceleme nedeniyle çocuk klasiklerini okuyorum yeniden. Son okuduklarım bu dizilere ait, farklı çevirmenlerin elinden çıkan kitaplar: Peter Pan, Alice Harikalar Diyarında, Pinokyo, Heidi, Pollyanna…

 

Aytül Akal, Cumhuriyet Kitap #1185, 2 Kasım 2012

bottom of page