top of page
bolbel-serisi2.png
bolbel4_gizemli_kule.jpeg

DEDEKTİF BOL BEL'İN SERÜVENLERİ 4
GİZEMLİ KULE

İstanbul’un “hayalbazı” Dedektif Bol Bel geri döndü! Aşkın Güngör’ün on binlerce çocuğa ulaşan “Dedektif Bol Bel’in Serüvenleri”, dördüncü kitap Gizemli Kule ile okurlarını tehlikeli sularda yüzdürüyor, doludizgin bir maceraya sürüklüyor.

Yeni serüveninde geçmişiyle hesaplaşmak, ezelî ve ebedî rakipleriyle tekrardan yüzleşmek zorunda kalan Bol Bel, bu kez İstanbul Boğazı’nın tam ortasında aniden beliren bir kulenin esrar perdesini aralıyor. Serinin belki de en karanlık halkası olarak tanımlanabilecek Gizemli Kule; mizahın gücünden yardım alarak, korku unsurlarını çocuksu, hatta eğlenceli kılmayı başarıyor ve bu farklılığıyla bir dedektiflik hikâyesinden çok daha fazlasını vadediyor.

Top gibi göbeği, yaz kış üzerinden hiç çıkarmadığı turuncu şapkası ve pardösüsüyle Fillibaba yolunun çocuk ruhlu “yakışıklı” dedektifi Bol Bel gayet sıra dışı bir güne uyanıyor. Gökyüzünde ateş çemberleri açılıyor ve insanlar yeryüzüne birer meteor gibi düşüyor. İstanbul Boğazı’nın tam ortasında, sonsuzluğa uzanan gizemli bir kule beliriyor. Üstelik tüm bu kargaşa yetmezmiş gibi bir de Bol Bel’in kapısına dek gelen ve madalyonunda “ŞEY” yazan bir kara kedi ortaya çıkıyor. Anlayacağınız, acar dedektifimiz yine çetin ceviz bir vakayla karşı karşıya kalıyor. Hem de yanında kimliğini gizleyen bir ajan, peşinde ise onu adalete teslim etmeye ant içmiş bir komiserin gölgesi eşliğinde...

Önyargıları kırma, iletişim kurma ve hayaller üzerine kurulu serinin bu kitabında, Bol Bel’i Bol Bel yapan şeylerin gerçekliğine tanıklık ediyor, sadece ama sadece çocuklar için çalışan dostumuzun ruhunun güzelliklerini, inceliklerini keşfediyoruz. Bol Bel’in hayranlık uyandıran sihir evrenini çok daha yakından tanıma fırsatı sunan Gizemli Kule, genişleyen kurgusu ve yaşam döngüsünü sorgulayan metniyle düşündürmeyi de ihmal etmiyor.

Kitap Adı: Gizemli Kule | Tudem | 2019 | 152 Sayfa | Çocuk Romanı

Editör: Hülya Dayan | Resimleyen: Gökçe Akgül

iyi-kitap.png

Aşkın Güngör, Dedektif Bol Bel’in Serüvenleri’ni adeta hayal gücünün güzelliğini hatırlatmak üzere tasarlamış. Sözcüklerin alışılageldik yapısıyla oynayan, sıradan nesneleri konuşturan yazar, anlatıcı ses olarak katıldığı bu kitaplarda çocuklara doğrudan seslenerek onları da maceraların bir parçası kılıyor. Yazarın mesajını bu hikâyede Bilge Kitap veriyor: “İnsanlar harika varlıklar olarak doğuyor, yıllarca da öyle yaşıyorlar. Ne var ki sonra hastalanıyorlar… Her nedense büyür büyümez çocukluğunuzu unutuyorsunuz. Küçücük, mini minnacık şeylerle mutlu olan o güzelim çocuklarken, doyumsuz erişkinlere dönüşüyorsunuz.”

Özlem Toprak, Aralık 2019, İyi Kitap #119

BolBel-Capa4
bottom of page